www.havuzbeldesi.org

Sokakta Oynanan Oyunlar

e-Posta Yazdır PDF
Kalede hooo! Bir çeşit gece saklambacı da diyebileceğimiz “kalede ho” yaz gecelerinin vazgeçilmez oyunudur.

Eşin içinde olarak da bilinen oyun, oluşturulan iki takımla oynanır. Takımlar oluşturulduktan sonra içlerinden seçilen iki kişi sayışırlar. Kazanan ebe olur. Ebe, kendi arkadaşlarının tamamının saklandığından emin oluncaya kadar elleriyle rakibinin gözlerini sıkıca kapatır. Bu arada kaledeki rakip grup saklananları arayacak olan arkadaşlarına saklananların yeri hakkında herhangi bir söz ya da işaretle imada bulunamazlar. Arayıcı saklananları bulmak için gezinirken, ebe de onun yanından ayrılmaz. “eşin içinde hooo!” Diye bağırır. Ebe nerede olduklarını yüksek sesle saklananlara duyurur. Saklanan grup, ebenin sözlerinden arayıcının kaleden uzaklaştığını anlarsa gizlice kaleye baskın yapar, kaledekileri sembolik hareketlerle yumruklayıp tekrar saklanırlar. Bu arada baskına uğrayan grup hep bir ağızdan “kalede hoo!” Diye bağırarak arayıcıya çağrıda bulunurlar. Şayet arayıcı rakip oyunculardan birini görür ya da bulursa oyunu kazanmış olur. Oyun rol değişimi ile bu şekilde devam eder.

Ebe ben bir aş yedim oyuna iki gönüllü kişi ile başlanır. Bunlar aralarında sayışırlar. Kazanan ebe, kaybeden çocuk ebenin önünde eğilir elleriyle ebenin bacaklarından tutunur. Ebe ve eğilen çocuk bir yemek adını parola olarak seçerler. Diğer çocuklar sıra ile geriden koşarak gelip eğilen çocuğun sırtına binerler. Ardından: “ebe ben bir aş yedim” derler. Ebe, “ne yedin?” Diye sorar. Şayet çocuğun cevabıyla parola aynı olursa binen çocuk oyunu kaybeder. Bu sefer o yatar. Oyun bu şekilde sürüp gider.

Kale yıkıldı üst üste konulabilecek yassı taşlar ile oynan bir oyundur. Tekerleme ile çocuklardan biri ebe olur. Ebe dokuz tane taşı üst üste dizer. Diğer çocuklar taşların 2metre uzağında sıralanır ve ellerindeki taşlarla kaleyi devirmeye çalışır. Kale yıkılmazsa sıradaki diğer çocuk taşları devirmeye çalışır. Taşlar devrilirse taşları deviren oyuncu çocuk hızlı bir şekilde taşları dizmeye ve ebe de kaçan diğer çocuklardan birini vurmaya çalışır. Eğer ebe önce davranır çocuklardan birini vurursa o çocuk ebe olur ve oyun yeniden başlar. Eğer taşları deviren çocuk taşları dizip "tamam" diye bağırdığında ebe henüz bir çocuğu vuramamış ise ebe ikinci oyuna yine ebe olarak devam eder.

Mendil saklama oyunu kalabalık çocuk gurupları ile oynanan bir oyundur. Oyunun yardımcı malzemesi bir mendildir. Tekerlemeyi kazanan çocuk ebe olur. Diğer çocuklar yere daire şeklinde çömelir. Ayaktaki ebe çocuk mendil elinde dairenin dışında dolaşarak "yağ satarım, bal satarım ustam ölmüş ben satarım zambak, zumbak dön arkana iyi bak" tekerlemesini söyler ve bunu yaparken elindeki mendili yerde çömelenlerin birinin arkasına görmeden bırakır. Ebe bir tur atmış ve yerdeki hala arkasındaki mendili fark etmemiş ise ebe mendili alır ve o çocuğu dairenin etrafında sırtına vurarak kovalar. Çocuk daireyi bir an önce tamamlayıp tekrar yerine oturur. (bunu koşarak yapar) eğer yerdeki mendili fark eder ise bu defa ebe kaçar diğeri kovalar ve ebe yerden kalkanın yerin çömelene kadar dayak yer. Oyun bu şekilde devam eder.

Yağ yağ yağmur oyunu yağ yağ yağmur oyununda, sopanın ya da süpürgenin ucuna bezler bağlanarak ya da süpürgenin ucuna kukla yapılarak ev ev gezilir. Evlerin önünde de şu tekerlemeler söylenir:

Yağ yağ yağmur

Teknede hamur

Bahçede çamur

Ver allahım ver

Sicim gibi yağmur

 

Tekerlemeyi duyan ev sahipleri çocuklara bulgur, yağ vb yiyecekler armağan ederler. Bulgur ve yağdan pilav pişirilip birlikte yenir.

 

Saklambaç oyunda kişi sayısı önemli değildir. Tekerleme söylenerek tekerlemenin sonu kimde biterse o çocuk ebe olur. Ebe sabit bir eşyanın veya maddenin başına geçerek gözü kapalı 50-100'e kadar sayar. Diğer oyuncular ebe'nin göremeyeceği bir yere saklanır. Ebe'nin sayı sayma işlemi bitince  yakınına saklananları engellemek için "sağım solum önüm arkam sobe" der. Sonra saklanan çocukları aramaya çalışır. Saklanan çocuklar ve ebe arasında sabit yere sobe yapma yarışı başlar. Kim önce sobe yaparsa o kazanır. Ebe ilk kimi sobelemişse ikinci oyunda o ebe olur. Oyun bu şekilde devam eder.
Yorumlar
Ara RSS
Sadece kayýtlý kullanýcýlar yorum yazabilir!

!joomlacomment 4.0 Copyright (C) 2009 Compojoom.com . All rights reserved."

Son Güncelleme ( Cuma, 26 Mart 2010 16:53 )  

Reklam

Erdoğan Metal
Kadir Erdoğan, Firmamız metal tel sektöründe 25 yıla dayanan deneyimimiz etkin kadromuz İstanbul da faaliyetini sürdürmektedir..
HFB Aysa Asansör
HFB Asansör 1994 yılında Antalya'nın Kumluca İlçesinde Aysa Asansörün şubesi olarak kuruldu..
Oto Murat
Kalite güven ve ucuzluk vizyonuyla müşterilerimizi takdirini kazanan MURAT OTO YEDEK PARÇA sektörde kalıcı olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir
Telekom55 Veli Şahin
RAHAT İŞLEM MERKEZİNDEN tüm müşterilerinizin ve kendi işlemlerinizi rahatlıkla yapabilir faturalarınızı ödeye bilir adsl telefon aboneliklerinizi gönderebilir kontör ve para transverlerinizi kolayca yapa bilirsiniz.
Telekom24 Selçuk Duman
Biz, müşteri odaklı, güvenilir, yenilikçi, sorumlu ve özveriliyiz Hedefimiz “İletişimde müşterilerimizi geleceğe taşıyan en doğru adres olmak”.
Salih Duman Mezar İşleri
Hazır Mezar İşleriniz itina ile yapılır.
Ve Diğerleri
Ticaret Erbabı diğer hemşehrilerimize buradan ulaşabilirsiniz..

Mesafe Ölçer

Hava Durumu


Foto&Camera

Cep Telefonu